Studia adresowane są do pielęgniarek , które w przyszłości oprócz sprawowania bezpośredniej opieki nad pacjentem, planują realizować się w innych funkcjach zawodowych takich jak np. edukacja zdrowotna pacjentów, zarządzanie zespołami pielęgniarskimi, nauczanie zawodu pielęgniarki, lub prowadzenie prac naukowo-badawczych na rzecz rozwoju pielęgniarstwa.
Podjęcie studiów II stopnia to kolejny etap rozwoju zawodowego, umożliwiającego zdobycie tytułu mgr pielęgniarstwa i tym samym wzrostu umiejętności i możliwości awansu zawodowego. Studia II stopnia przygotowują studentów do rozwoju praktyki pielęgniarskiej, krytycznego myślenia i prowadzenia badań naukowych, wdrażania podstawowej i specjalistycznej opieki pielęgniarskiej opartej na dowodach naukowych (EBN), wprowadzania nowych metod i technik poprawiających jakość opieki pielęgniarskiej.
Warunki ogólne:
Tryb studiów: stacjonarny
Profil kształcenia: praktyczny
Czas trwania: 4 semestry (2 lata)
Tytuł: magister pielęgniarstwa;
Dyscyplina wiodąca: nauki medyczne
Kontynuacja kształcenia: możliwość podjęcia dalszej edukacji- studia III stopnia
Rekrutacja– ukończone studia I stopnia – licencjat pielęgniarstwa
Limit miejsc: 40
Program studiów opiera się na standardach kształcenia, określonych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Efekty uczenia się odnoszą się do dziedziny nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu i obejmują nauki społeczne i humanistyczne; zaawansowaną praktykę pielęgniarską; badania naukowe i rozwój pielęgniarstwa; praktyki zawodowe.
W zakresie wiedzy, celem studiów jest wyposażenie studentów w wiadomości dotyczące m.in.
- standardów realizacji zaawansowanych i samodzielnych świadczeń pielęgniarskich
- mechanizmów działania produktów leczniczych i zasad ich ordynowania
- standardów opieki pielęgniarskiej w chorobach przewlekłych
- zarządzania zespołami pielęgniarskimi i organizacji opieki zdrowotnej
- metodyki kształcenia zawodowego przed i podyplomowego
W zakresie umiejętności, celem studiów jest przygotowanie studenta m.in. do:
- monitorowania stanu zdrowia dzieci i dorosłych
- rozwiązywania problemów zawodowych
- udzielania samodzielnych porad zdrowotnych
- tworzenia standardów opieki zdrowotnej
W zakresie postaw, celem studiów jest kształtowanie kompetencji społecznych m.in. do:
- dokonywania krytycznej oceny działań własnych i działań współpracowników z poszanowaniem różnic światopoglądowych i kulturowych
- rozwiązywania złożonych problemów etycznych związanych z wykonywaniem zawodu
- formułowania opinii dotyczących różnych aspektów działalności zawodowej
czytaj więcej
Przedmioty z zakresu nauk społecznych i humanistycznych: psychologia zdrowia, prawo w praktyce pielęgniarskiej, zarządzanie w pielęgniarstwie, dydaktyka medyczna, pielęgniarstwo wielokulturowe, język angielski
Przedmioty z zakresu zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej: farmakologia i ordynowanie produktów leczniczych; pielęgniarstwo epidemiologiczne; poradnictwo w pielęgniarstwie; koordynowana opieka zdrowotna; promocja zdrowia i świadczenia profilaktyczne; opieka i edukacja terapeutyczna w chorobach przewlekłych, w tym: niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, niewydolność oddechowa, leczenie nerkozastępcze, cukrzyca, choroba nowotworowa, rany przewlekłe i przetoki, ból, leczenie żywieniowe, tlenoterapia ciągła i wentylacja mechaniczna, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia zdrowia psychicznego.
Przedmioty w zakresie badań naukowych i rozwoju pielęgniarstwa: badania naukowe w pielęgniarstwie, statystyka medyczna, informacja naukowa, praktyka pielęgniarska oparta na dowodach naukowych, pielęgniarstwo w perspektywie międzynarodowej, seminarium dyplomowe.
Praktyki zawodowe obejmują: zarządzanie w pielęgniarstwie, edukację terapeutyczną w wybranych chorobach przewlekłych, opiekę onkologiczną, wentylację mechaniczną w opiece stacjonarnej i domowej, pracownię endoskopową, podstawową opiekę zdrowotną
Kształcenie realizowane jest w formie wykładów, ćwiczeń, praktyk zawodowych.
Warunkiem ukończenia studiów jest zdanie egzaminu dyplomowego składającego się z część teoretycznej, praktycznej oraz obrony pracy dyplomowej- magisterskiej.
Zgodnie z Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej art.4.1-4.2. absolwenci przygotowani są m.in. do podejmowania pracy w specjalistycznych oddziałach i pracowniach np. pracowni endoskopowej, stacji dializ; posiadają umiejętności do prowadzenia promocji zdrowia i edukacji pacjentów; przygotowani są do zadań związanych z zarządzaniem w pielęgniarstwie; prowadzenia nauczania zawodu pielęgniarki, podejmowania zadaniach związanych z doskonaleniem zawodowym pielęgniarek oraz prowadzenia prac naukowo-badawczych w zakresie pielęgniarstwa.
Perspektywy rozwoju zawodowego
Absolwent studiów II stopnia podobnie jak absolwent studiów I stopnia nie tylko posiada możliwość, ale także obowiązek ciągłego doskonalenia zawodowego. Bogata oferta Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie z pewnością spotka się z zainteresowaniem ze strony każdego absolwenta. Perspektywa podjęcia pracy w Szpitalu, Przychodni, na Uczelni lub prowadzenie własnej indywidualnej praktyki zawodowej daje komfort wyboru zgodnie z własnymi zainteresowaniami zawodowymi.
Czytaj więcej
W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka zdobywając tytuł magistra pielęgniarstwa, ma prawo samodzielnie:
- ordynować leki zawierające substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silne działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty
- ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty
- wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.
Możliwość podjęcia specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa, otwiera dodatkową drogę do większej samodzielności zawodowej. Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zgodnie Rozporządzeniem MZ w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego- uzyskuje dodatkowe uprawnienia, a tym samym większą odpowiedzialność.
Większe uprawnienia oraz odpowiedzialność mają swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniach, które z reguły są wyższe w przypadku mgr pielęgniarstwa oraz specjalistów w dziedzinach pielęgniarstwa.